Niezależna ekspedycja Nord Stream odkrywa trop przeoczony przez oficjalnych śledczych

Niezależna ekspedycja Nord Stream odkrywa trop przeoczony przez oficjalnych śledczych

Autor, JEFFREY BRODSKY·JUNE 5, 2023

Szara Strefa uczestniczyła w czymś, co wydaje się być pierwszą niezależną ekspedycją badającą sabotaż rurociągów Nord Stream. W pobliżu jednego z miejsc wybuchu odkryliśmy but nurkowy używany przez nurków US Navy. Jak szwedzcy śledczy to przegapili?

Wideo powyżej autorstwa Agnes Andersson

Wieczorem 24 maja 2023 roku stałem na pokładzie małego statku o nazwie Baltic Explorer . Gdy słońce wciąż było wysoko nad Bałtykiem, nasza łódź stała zakotwiczona trzydzieści jeden mil morskich od wybrzeży Danii, bezpośrednio nad pękniętym rurociągiem Nord Stream 2 w wyłącznej strefie ekonomicznej Szwecji.

Przez kilka minut wpatrywałem się w przekaz wideo na żywo z podwodnego drona, pokazujący nigdy wcześniej nie widziany materiał filmowy z pęknięć rurociągu. Nagle na ekranie pojawił się dziwny obiekt. Był to czarno-pomarańczowy but nurka.

Grayzone zidentyfikował model, który bardzo przypomina ten but i jest używany zarówno przez marynarkę wojenną Stanów Zjednoczonych, jak i przez nurków komercyjnych. Nurkowie ukraińskiej marynarki wojennej również byli widziani w podobnych butach. 

Dowiedzieliśmy się również, że obecność buta została wcześniej zgłoszona śledczym, ale go nie zabrali ani nie ujawnili jego istnienia. 

Film buta sfilmowany dronem z Baltic Explorer.

Nowy trop na dnie Bałtyku

To, co wydarzyło się 26 września 2022 r., zburzyło spokojną atmosferę, jaka zwykle panuje nad Bałtykiem. Tego dnia, gdy wojna na Ukrainie się pogłębiała, cztery eksplozje spowodowały pęknięcie wartych 23 miliardy dolarów rurociągów Nord Stream 1 i 2, którymi transportowano gaz ziemny z Rosji do Europy. Był to najpoważniejszy akt sabotażu przemysłowego w historii ludzkości, który odciął główną arterię dostarczającą przystępną cenowo energię z Rosji do Niemiec – tanią energię, która miała kluczowe znaczenie dla utrzymania niemieckiej bazy przemysłowej.

Nord Stream 1 i Nord Stream 2 składają się z dwóch rur. Trzy z nich pękły. Jedna nitka Nord Stream 2 pozostaje nienaruszona.

Szwecja, Dania i Niemcy przeprowadziły śledztwo, ale z wyjątkiem wczesnej szwedzkiej oceny, że eksplozje były prawdopodobnie spowodowane „poważnym sabotażem”, ich ustalenia nie zostały jeszcze opublikowane.

Teraz, ponad osiem miesięcy później, ujawniono nową wskazówkę w jednej z najpilniejszych zagadek geopolitycznych stulecia.

Buty zauważone podczas naszej ekspedycji są uderzająco podobne do butów noszonych przez nurków US Navy .

Ukraińscy nurkowie Marynarki Wojennej wyszkoleni w USA również zostali zauważeni przy użyciu tego samego modelu lub praktycznie identycznego. Należy jednak zauważyć, że buty o podobnym wyglądzie wydają się być również dostępne w handlu.

Czy to daje wskazówkę co do tożsamości sprawców ataku na Nord Stream? Oczywiście wymagane jest dalsze badanie pochodzenia buta, ale jego lokalizacja i marka wydają się być znaczące. 

Pod koniec maja szwedzki inżynier Erik Andersson  uzyskał dostęp do miejsc wybuchu wzdłuż obu rurociągów Nord Stream 1 i 2, w obu wyłącznych strefach ekonomicznych Szwecji i Danii. W trakcie naszej ekspedycji do miejsc wybuchu Grayzone uzyskało obrazy sonaru oraz zdjęcia i filmy z podwodnego drona, które nigdy wcześniej nie były pokazywane opinii publicznej.

O wyprawie powiadomiono szwedzkie i duńskie władze morskie. Jako środek zapobiegawczy organizator wyprawy złożył wniosek do Szwedzkiego Urzędu Obrony o pozwolenie na publikację nigdy wcześniej nie widzianych obrazów sonaru o wysokiej rozdzielczości.

Ryc. 1. Trasa Baltic Explorer, łodzi ekspedycji. Czerwone symbole wskazują miejsca wybuchu Nord Stream. źródło: MarineTraffic.

But został zauważony około pięciu metrów od małego wycieku w rurociągu Nord Stream 2 w szwedzkiej wyłącznej strefie ekonomicznej. Kilka minut przed godziną 19:00 24 maja 2023 r. dostrzegł go podwodny dron naszej ekspedycji.

Ryc. 2 But wykryty przez drona ekspedycji.

Nie wiadomo, jak długo but był odsłonięty na dnie morskim (jak widać na ryc. 2). Andersson, organizator wyprawy, uważa, że ​​możliwe, że but był wcześniej pokryty osadem lub błotem, które mogły zostać przeniesione przez podwodne prądy lub podmuchy. W przeciwnym razie nie jest jasne, w jaki sposób śledczy mogli to przeoczyć.

But do złudzenia przypomina overboot Thor diver wyprodukowany przez brytyjską firmę Northern Diver, której produkty są wytwarzane w Chinach.

„To wygląda jak overboot Thora” — stwierdził Neil Tordoff, dyrektor ds. sprzedaży wojskowej i handlowej w Northern Diver, po obejrzeniu zdjęcia buta przesłanego przez The Grayzone  „Nie mogę być w 100% pewien”.

Tordoff powiedział, że Northern Diver nie produkuje już tego buta z powodu zakłóceń w produkcji spowodowanych pandemią Covid-19.

„Jeśli to Thor na butach, był używany i nadal jest używany w przemyśle naftowym i gazowym dla nurków. Jest częścią suchego skafandra do nurkowania, który normalnie byłby używany w zanieczyszczonej wodzie, aby zapewnić nurkowi bezpieczeństwo” – wyjaśnił Tordoff.

„Ten przedmiot jest używany na całym świecie” – dodał.

Właścicielem buta mógł być nurek, który zgubił go podczas podkładania bomb. Alternatywnie, but może należeć do nurka, któremu nakazano powrót na miejsce zbrodni, aby odzyskać niewybuch przeznaczony dla nienaruszonej linii Nord Stream 2 – teoria zaproponowana przez Seymoura Hersha . A może należał do komercyjnego nurka. 

Ryc. 3. Nurek Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w butach podczas ćwiczeń.

Organizator wyprawy, Andersson, skontaktował się z firmą Nord Stream 2 AG (NS2 AG) z zapytaniem o but. Przedstawiciel firmy potwierdził obecność obiektu.

„Odbyłem długą rozmowę [z NS2 AG 30 maja]”, wyjaśnił Andersson. „Wyraźnie zaprzeczają, że kiedykolwiek w okolicy było nurkowanie w celu budowy lub konserwacji rur”.

Andersson został również poinformowany przez NS2 AG, że firma „odkryła but w lutym i zgłosiła to szwedzkim śledczym”. 

Ryc. 4. Zbliżenie buta nurka Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych (po lewej) i buta zauważonego podczas ekspedycji (po prawej).

HMS Belos , okręt podwodny ratowniczo-nurkowy szwedzkiej marynarki wojennej, przeszukiwał miejsca wycieku w październiku 2022 r. Przez ponad osiem godzin, w dwa oddzielne dni, na początku i pod koniec października, statek stał nieruchomo nad miejscem, w którym doszło do wycieku. but został zauważony.

Dlaczego szwedzcy śledczy zaniedbali odebranie buta, a nawet nie wspomnieli o tym w żadnym ze swoich publicznych oświadczeń? W momencie publikacji Grayzone nie otrzymało odpowiedzi na e-mail z prośbą o wyjaśnienia.

Źródło mające kontakt z The Grayzone rozmawiało z nurkiem z Belos , który zaprzeczył, jakoby but był noszony przez któregokolwiek z ich nurków. Nurek podobno powiedział, że możliwe jest, że jego użytkownik mógł nie zauważyć jego braku.

Nurek Belos zaangażowany w szwedzkie śledztwo i przedstawiciele NS2 AG twierdzą, że nie odegrali żadnej roli w wyglądzie buta. 

Kto zbombardował Nord Stream?

W lutym tego roku doświadczony dziennikarz śledczy Seymour Hersh powołał się na „ źródło mające bezpośrednią wiedzę na temat planowania operacyjnego” tajnej operacji prowadzonej przez CIA we współpracy z Norwegią, kluczowym państwem partnerskim NATO, mającej na celu zniszczenie rurociągu Nord Stream. Garstka samozwańczych badaczy wywiadu open source (OSINT) twierdziła, że ​​„obaliła” rewelacje zawarte w raporcie Hersha, ale od tego czasu stało się jasne, że niektóre z twierdzeń początkowo wysuniętych przez badaczy OSINT mogły być przesadzone .

Szwedzki Expressen poinformował w maju 2023 r., że znaczenie obserwowanych rosyjskich statków zostało „odrzucone” i „nie jest już uważane za interesujące dla niemieckich śledczych”. Według Expressena „pozycje statków zostały zmapowane i należy stwierdzić, że nie znajdowały się one w takim miejscu, w którym mogłyby dokonać czynu”.

Na razie niemieccy śledczy wydają się być skupieni na Andromedzie , prywatnym jachcie, który, jak podejrzewają , został wynajęty przez niewielki zespół proukraińskich bojowników do transportu materiałów wybuchowych do rurociągu Nord Stream. 

Dzięki naszej ekspedycji na miejsca ataku na rurociąg Nord Stream, The Grayzone uzyskało zdjęcia i filmy, które nigdy nie były pokazywane opinii publicznej. Obrazy sonarowe oraz filmy i obrazy z podwodnego drona mogą dać wgląd w ilość materiałów wybuchowych użytych w sabotażu i ich rozmieszczenie. 

Na razie zastanawiamy się, dlaczego szwedzcy śledczy nie wykazali jeszcze publicznie żadnego zainteresowania butem znalezionym w pobliżu miejsca wybuchu Nord Stream. Dopiero okaże się, czy przedmiot może stanowić wskazówkę co do tożsamości sprawców ataku.

Więcej na

Link https://thegrayzone.com/2023/06/05/nord-stream-expedition-official-investigators/

50% LikesVS
50% Dislikes

Dodaj komentarz

You might like