Fabryki dzieci na Ukrainie zgarniają rekordowe zyski

Fabryki dzieci na Ukrainie zgarniają rekordowe zyski w chaosie wojny

Autor, JEREMY LOFFREDO, 28 Czerwca 2023

The Grayzone

Podczas gdy przeciętni Ukraińcy cierpią z powodu zastępczej wojny NATO z Rosją, przemysł dzieci zastępczych kwitnie, co wymaga stałej podaży zdrowych, ale zdesperowanych finansowo kobiet, które dzierżawiłyby swoje łona zamożnym obcokrajowcom.

Surogaci „muszą pochodzić z uboższych miejsc niż nasi klienci” – wyjaśnił dyrektor medyczny największej „fabryki niemowląt” w Kijowie.

Z filmu promocyjnego BioTexCom z 2022 r., przedstawiającego zastępcze matki Ukraińców w schronie firmy.

Ihor Pechonoha ze szwajcarskiej firmy BioTexCom mówi, że model biznesowy, który pomógł mu zbudować jedną z najbardziej dochodowych firm zajmujących się macierzyństwem zastępczym na świecie, to prosty wyzysk: „Szukamy kobiet w byłych republikach radzieckich, ponieważ, logicznie rzecz biorąc, [kobiety] muszą pochodzić z uboższych miejsc niż nasi klienci”.

Nic więc dziwnego, że BioTexCom zwrócił się na Ukrainę po niemal nieskończoną liczbę młodych kobiet gotowych sprzedać swoje macice, aby złagodzić swoją sytuację finansową. Osiem lat wojny domowej, po której nastąpiła wojna zastępcza między państwami NATO a Rosją, pogrążyła Ukrainę w katastrofie gospodarczej. Gdy jego obywatele pogrążyli się w ubóstwie, kraj ten szybko stał się międzynarodowym epicentrum macierzyństwa zastępczego i obecnie kontroluje co najmniej jedną czwartą światowego rynku. Wraz z rozwojem rozwijającego się przemysłu zakorzeniło się również obskurne półświatek medyczny pełen znęcania się nad pacjentami i korupcji.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i jego zespół aktywnie zachęcali Zachód do grabieży ich rozdartego wojną kraju, zawierając partnerstwo inwestycyjne z globalną firmą zarządzającą aktywami Blackrock, pozbawiając pracowników ochrony pracy i przekazując państwowe firmy prywatnym firmom.

Jednak mniej uwagi poświęcono ukraińskiemu przemysłowi macierzyństwa zastępczego, który tylko w 2018 roku przyniósł gospodarce tego kraju ponad 1,5 miliarda dolarów . Od tego czasu światowy rynek dzieci zastępczych zwiększył się ponad dwukrotnie. Według analizy przeprowadzonej przez Global Market Insights branża została wyceniona na ponad 14 miliardów dolarów w zeszłym roku i przewiduje się, że będzie rosła o około 25% każdego roku w przyszłości.

W miarę jak coraz więcej krajów zatrzaskuje drzwi przed branżą macierzyństwa zastępczego, zachodni urzędnicy wydają się przymykać oko na pełen nadużyć biznes kwitnący na zderegulowanej, politycznie niestabilnej Ukrainie.

Emma Lamberton jest kandydatką na studia magisterskie z rozwoju międzynarodowego na Uniwersytecie w Pittsburghu, która opublikowała artykuł w Princeton’s Journal of Public and International Affairs na temat zagrożeń, jakie dla ukraińskich kobiet stwarza krajowy przemysł macierzyństwa zastępczego. 

„Głównym zmartwieniem adwokatów na Ukrainie jest to, że ustawodawcy, a nawet organizacje informacyjne, nie postrzegają tego jako naruszenia praw człowieka” – powiedział Lamberton The Grayzone.

„Rząd nigdy nie uznałby naruszeń praw człowieka, takich jak wykorzystywanie dzieci, za coś, co należy po prostu regulować” – wyjaśniła. „Nigdy nie powiedzieliby:„ Powinieneś być w stanie bić swoje dzieci tylko w środy ”- byłoby to niewiarygodnie śmieszne. Tak więc z punktu widzenia adwokatów na Ukrainie jest to kwestia nadużyć i dlatego nie powinna być regulowana, a zamiast tego powinna być zdelegalizowana”.

Na długo przed eskalacją działań wojennych na Ukrainie na początku 2022 r. kraj ten był znany jako żyzne tereny łowieckie dla podejrzanych postaci i agencji, które chciały żerować na zdesperowanych Ukrainkach.

Kraje azjatyckie ze słabymi systemami regulacyjnymi i masami zubożałych obywateli, takie jak Indie, Tajlandia i Nepal, również zapewniały popularne rynki macierzyństwa zastępczego. Ale ich rządy nie mogły zignorować rosnącej liczby przypadków łamania praw człowieka przez czołowych graczy w branży i ostatecznie zamknęły drzwi dla bogatych obcokrajowców poszukujących surogatek.

Ograniczenie tych krajowych rynków macierzyństwa zastępczego skierowało globalny popyt na Ukrainę i rozpoczęło wyścig w dół wśród firm zajmujących się sprzedażą dzieci. Teraz spekulanci na porodach skutecznie wyeksportowali przemysł z krajów zubożałych do kraju będącego w trakcie ostrej konwencjonalnej wojny z sąsiadem. 

„Wojna wysunęła na pierwszy plan potrzebę ujednoliconych międzynarodowych regulacji dotyczących macierzyństwa zastępczego, ponieważ zastępcze są obecnie zmuszone do wyboru między pozostaniem w strefie działań wojennych a ucieczką do sąsiednich krajów, które nie uznają legalności macierzyństwa zastępczego” — Lamberton odnotowany w The Grayzone.

„Jak w przypadku każdego kryzysu humanitarnego, handel ludźmi staje się jeszcze większym ryzykiem”, powiedziała, „a potrzebne jest międzynarodowe porozumienie w sprawie macierzyństwa zastępczego i łamania praw człowieka, aby chronić bezbronne kobiety i dzieci na Ukrainie”.

„Oni nie traktują cię jak człowieka”: zubożałe matki przetrzymywane jako zakładniczki na małych farmach

BioTexCom Center for Reproduction jest zdecydowanie największym graczem na międzynarodowym rynku macierzyństwa zastępczego. Właściciel „usług technologii reprodukcyjnej” twierdził w 2018 r., że firma kontroluje gigantyczne 70% krajowego rynku macierzyństwa zastępczego i pełne 25% rynku światowego. 

Podczas gdy strona internetowa BioTexCom chwali się, że firma dała „radość rodzicielstwa” tysiącom par z całego świata, jej prawdziwa historia i działania ujawniają wstrząsający schemat nadużyć, tajemnic, nadużyć, a nawet zarzutów handlu ludźmi.

Alina, Ukrainka, z którą Al Jazeera rozmawiała w 2018 r., wyjaśniła warunki, które skłoniły ją do zawarcia umowy o ciążę z BioTexCom. 

„Trudno jest znaleźć dobrze płatną pracę na Ukrainie… Chciałam odłożyć pieniądze na czesne syna – są bardzo drogie” – powiedziała.

Inna ukraińska matka zastępcza BioTexCom, która nosi dziecko dla amerykańskiej pary, powiedziała El Pais , że zdecydowała się sprzedać swoją macicę ze względu na swoją sytuację finansową. „Dorastałem bez domu. Dla mnie ważne jest posiadanie własnego mieszkania. [Macierzyństwo zastępcze] to jedyny sposób, w jaki mogę to zrobić”.

Dyrektor medyczny BioTexCom, Ihor Pechenoha, otwarcie przyznał hiszpańskiemu magazynowi śledczemu La Marea , że ​​jego firma bierze na cel kobiety z biednych obszarów i że „wszyscy, którzy pracują jako matki zastępcze, robią to z powodu trudności finansowych”.

„Szukamy kobiet w byłych republikach radzieckich, ponieważ logicznie rzecz biorąc, [kobiety] muszą pochodzić z biedniejszych miejsc niż nasi klienci” – wyjaśnił Pechenoha.

Ostatecznie dodał: „Nie spotkałem ani jednej kobiety w dobrej sytuacji ekonomicznej, która zdecydowałaby się przejść przez ten proces z dobroci, bo uważa, że ​​ma dość dzieci i chce pomóc komuś innemu, kto ich potrzebuje”.

„Robią to, ponieważ potrzebują tych pieniędzy na zakup domu, na edukację swoich dzieci”, kontynuował Pechenoh, podsumowując: „jeśli masz dobre życie w Europie, nie zrobisz tego”.

Pewna Ukrainka, która sprzedała swoje łono obcokrajowcom, potwierdziła komentarz dyrektora BioTexCom, mówiąc The Guardian : „jedynym powodem, dla którego się na to zgodziłam, są korzyści finansowe”.

„Poza tym, odkąd mój mąż wyjechał na front, potrzebuję sposobu na utrzymanie czwórki pozostałych dzieci” — dodała.

„Matki zastępcze, to przepływ inkubatorów”, wyjaśnił inny z byłych surogatek BioTexCom w 2019 roku. „One nie traktują cię jak człowieka”.

W raporcie z 2020 r. opublikowanym w Princeton’s Journal of Public & International Affairs również zwrócono uwagę na wyzysk zagraniczny napędzający boom macierzyństwa zastępczego na Ukrainie.

„Podczas gdy zwolennicy twierdzą, że kobiety dobrowolnie decydują się zostać surogatkami, bezbronne kobiety są często manipulowane poprzez prezentację wyboru. Potencjalne surogatki są zmuszone do wyboru między utrzymaniem swoich rodzin poprzez praktykę, która może naruszać ich przekonania moralne, a utratą finansowej możliwości utrzymania swoich rodzin”.

Oksana Bilozir, ukraińska posłanka nalegająca na zakazanie obcokrajowcom dzierżawy ukraińskich łon, powiedziała Australian Broadcast Corporation (ABC), że „istnieją dwie kategorie ukraińskich surogatów: ci, którzy chcą to zrobić dla pieniędzy i ci, którzy już to zrobili”. Nalegała na ABC, że macierzyństwo zastępcze ma dla Ukrainy tak wielką wartość ekonomiczną, że może być niemożliwe zakazanie. 

Bilozir ubolewał, że skorumpowane, oligarchiczne siły, które sprawują władzę nad ukraińskim rządem, skutecznie udaremniły walkę legislacyjną z przemysłem macierzyństwa zastępczego.

„Naprawdę to teraz wielka walka z biznesem i jego lobbystami, którzy niestety są obecni w parlamencie” – powiedziała. „Macierzyństwo zastępcze zostało wpisane do naszego prawa wyłącznie jako biznes”.

Emma Lamberton, autorka raportu Princeton na temat ukraińskiego przemysłu macierzyństwa zastępczego, zauważyła, że ​​BioTexCom jest w rzeczywistości zagraniczną firmą działającą na Ukrainie. Dokumenty ze strony internetowej firmy sugerują, że firma jest zarejestrowana w Szwajcarii. 

Pomimo skojarzeń BioTexCom z bogatym centrum bankowym – i jego materiałów promocyjnych obnoszących się z najnowocześniejszymi udogodnieniami i luksusowymi pokojami dla matek zastępczych – wiele raportów wskazuje, że warunki w jego centrach mieszkalnych są bardziej zbliżone do więzień niż w jakimkolwiek czterogwiazdkowym hotelu .

Jedna z matek wyjaśniła , że ​​gdy była w ciąży w imieniu BioTexCom, firma faktycznie umieściła ją w mieszkaniu zgodnie z obietnicą, ale była zmuszona dzielić mieszkanie z czterema innymi kobietami w ciąży, a także dzielić łóżko dla 32 tydzień jej ciąży. 

Niektórzy, którzy byli świadkami praktyk firmy od wewnątrz, twierdzą, że ta sytuacja finansowa surogatek staje się bronią, aby powstrzymać ich przed opuszczeniem ich kwater mieszkalnych. 

„Gdybyśmy nie byli w domu po 16:00, moglibyśmy zostać ukarani grzywną w wysokości 100 euro” – powiedział były surogat BioTexCom niezależnej dziennikarce z Londynu, Madeline Rouche. Średnio miesięczne stypendium dla surogatek wynosi od 200 do 350 euro. Innymi słowy, opuszczenie kwater mieszkalnych może kosztować zastępcę BioTexCom połowę ich miesięcznego wynagrodzenia. 

– Groziła nam też grzywna, jeśli któryś z nas otwarcie skrytykował firmę lub bezpośrednio komunikował się z biologicznymi rodzicami – powiedziała. „Byliśmy traktowani jak bydło i wyśmiewani przez lekarzy”.

Powiedziała, że ​​rekompensata finansowa nie była wystarczająca, aby jej decyzja wydawała się opłacalna: „Nigdy więcej nie będę zastępczą matką. To było straszne przeżycie”.

Po urodzeniu wiele niemowląt jest trzymanych pod kluczem w hotelach ze zmilitaryzowaną ochroną, dopóki ich nabywcy nie przybędą, aby je odebrać. Jak donosi Guardian w 2020 roku : 

„Te noworodki nie znajdują się w żłobku szpitala położniczego, są ustawione obok siebie w dwóch dużych salach przyjęć hotelu Venice o nieprawdopodobnej nazwie na obrzeżach Kijowa, chronione zewnętrznymi murami i drutem kolczastym”.

Tymczasem najwyżsi ukraińscy urzędnicy twierdzą, że branża nadużyć znalazła potężnych strażników w Waszyngtonie.

USA oskarżone o ochronę BioTexCom, gdy zachodnia prasa pompuje PR

Podczas wywiadu z The Hill w 2019 roku ówczesny prokurator generalny Ukrainy Jurij Łucenko twierdził, że ambasador USA Maria Yovanovitch wręczyła mu „listę nietykalnych” , czyli listę wpływowych ludzi, których Waszyngton zabronił mu prowadzić śledztwa lub ścigać. 

Łucenko nadzorował serię dochodzeń w sprawie BioTexCom w następstwie oskarżeń o oszustwa i handel ludźmi. W końcu kazał założycielowi BioTexCom, obywatelowi Niemiec Albertowi Tochilovsky’emu, umieścić go w areszcie domowym na dwa miesiące w 2018 roku. 

Ale Łucenko został usunięty ze stanowiska w 2020 r. Dziś „uważa, że ​​w rezultacie dochodzenie w sprawie BioTexCom utknęło w martwym punkcie” – donosi Guardian.

Podczas gdy były najwyższy prokurator Ukrainy oskarżył Stany Zjednoczone o ochronę założyciela BioTexCom, czołowe zachodnie media wyprodukowały entuzjastyczne, przypominające public relations relacje z firmy, tuszując nadużycia i wyzysk czające się za kurtyną oddziału położniczego.

W październiku 2022 r. The New York Times opublikował artykuł , który mógł pochodzić bezpośrednio z materiałów marketingowych BioTexCom. The Times określił wznowienie operacji macierzyństwa zastępczego BioTexCom w środku wojny z Rosją jako mężny akt patriotycznego buntu, opisując biznes dziecięcy jako „branżę, na której polega wiele bezdzietnych ludzi”.

Zamiast naciskać na dyrektora medycznego BioTexCom w sprawie modelu biznesowego, który opiera się na finansowym przymusie biednych kobiet lub doniesieniach o maltretowaniu, Times rzucił Pechenoha softballowe pytania o status rynku macierzyństwa zastępczego. 

„Wojna nie zmniejszyła atrakcyjności macierzyństwa zastępczego dla par desperacko pragnących mieć dzieci”, ponieważ klienci firmy „spieszą się”, wyjaśnił. Ostatecznie „udało nam się wydobyć wszystkie nasze matki zastępcze spod okupacji i ostrzału” – chwalił się Pieczenoha. 

Farmy dzieci w schronach przeciwbombowych

Gdy rozpoczęła się wojna zastępcza na Ukrainie, lukratywny biznes dostarczania cudzoziemkom dzieci kosztem biednych Ukrainek przyjął postawę zmilitaryzowaną.

Według The Atlantic firma zabezpieczyła schron przeciwbombowy w pobliżu swojego kompleksu, aby zapewnić, że produkcja noworodków może być kontynuowana bez przeszkód w przypadku ataku. Film opublikowany przez BioTexCom na początku 2022 roku pokazuje typowy schron wyposażony nie tylko w łóżka, łóżeczka i śpiwory, ale także w maski przeciwgazowe. 

Promocyjny pakiet ABC News w czasie największej oglądalności poświęcony firmie świętował rosyjskie fabryki niemowląt odporne na bomby. „Ukraińska agencja macierzyństwa zastępczego robi wszystko, aby zapewnić pacjentom bezpieczeństwo” – tak brzmiał tytuł segmentu

Raport otworzył David Muir z ABC, który pochwalił „największą ukraińską agencję macierzyństwa zastępczego” za „podjęcie wszelkich możliwych środków w celu zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom i ich dzieciom”.

Segment ten zawierał wywiad z softballem, w którym dyrektor medyczny BioTexCom bez cienia sprzeciwu podkreślał, że standardy medyczne firmy są „tak wysokie”. Następnie Muir pochwalił go za bycie „odważnym i odważnym” oraz pracę dla tak „cudownej” firmy.

BioTexCom wyraźnie traktuje niektóre z najbardziej zniechęcających wyzwań ludzkości jako możliwości biznesowe, od wojny po rzekomo zbliżające się zagrożenie wyludnieniem.

Kolejna faza macierzyństwa zastępczego: sztuczne płody poza organizmem

notatce dołączonej do artykułu promowanego przez firmę BioTexCom zwrócił uwagę na kryzysy wskaźnika urodzeń, z jakimi borykają się kraje rozwijające się, argumentując, że ich „technologia sztucznego zapłodnienia” jest „szansą na przetrwanie ludzkości”.

„Za 50 lat liczba ludności większości krajów świata zmniejszy się o połowę” — czytamy w artykule. 

Tochilovsky, niemiecki właściciel BioTexCom, przekonywał, że tak długo, jak jego firma pozostaje w czołówce szerszego przemysłu biotechnologicznego, obiecuje rewolucję w futurystycznej biotechnologii reprodukcyjnej, w której dzieci są generowane w sztucznych łonach, a geny są edytowane za pomocą komputerów.

W rozmowie z ukraińską gazetą Delo Tochilovsky omówił transformację cyfrową w kontekście „przemysłu technologii reprodukcyjnych”.

Odnosząc się do rosnących wskaźników bezpłodności i teorii „załamania się populacji” spopularyzowanych przez miliardera technologicznego Elona Muska i chińskiego biznesmena Jacka Ma, Tochilovsky podkreślał, że biotechnologia uratuje całą rasę ludzką.

„Medycyna reprodukcyjna jest przyszłością ludzkości” – powiedział.  

„Najważniejsza jest ektogeneza, czyli możliwość wychowania dziecka poza organizmem człowieka… sztuczna macica. Coś jak fabryki, które wszyscy widzieliśmy w filmie Matrix. Myślę, że w ciągu pięciu do siedmiu lat dojdzie do ektogenezy”. Tochilovsky powiedział, że BioTexCom „pracuje w tym kierunku”.

Zapytany przez ukraińskiego dziennikarza, w jaki sposób BioTexCom planuje rozwiązać kwestie prawne i etyczne związane z inżynierią i organizacją małych fabryk, dyrektor generalny odpowiedział, że odpowiedź jest prosta: wyeliminować nadzór z zewnątrz.

„Najważniejszą rzeczą” – nalegał – „jest zakazanie organom ścigania ingerowania w pracę”.

Link źródłowy https://thegrayzone.com/2023/07/28/ukraines-baby-factories-profits-war/

50% LikesVS
50% Dislikes

1 Comment

Dodaj komentarz

You might like