CIA i FBI manipulują Wikipedią według współzałożyciela

Amerykański wywiad manipuluje Wikipedią od ponad dekady: współzałożyciel Wiki – Larry Sanger

Autor, Tyler Durden

Współzałożyciel Wikipedii ujawnił bombę dotyczącą długotrwałych podejrzeń o ingerencję amerykańskiego wywiadu i manipulację w najbardziej znanej na świecie encyklopedii internetowej opartej na współpracy. Współtwórca strony, Larry Sanger, rozmawiał z dziennikarzem Glennem Greenwaldem w swoim podcaście „Aktualizacja systemu” i przedstawił znane wysiłki amerykańskiego wywiadu w zakresie „wojny informacyjnej”, które w pewnym stopniu czynią z Wikipedii narzędzie „kontroli” lewicowych liberalny głęboki stan Waszyngton.

Niektórzy obserwatorzy, którzy od dawna obserwowali i starannie dokumentowali zaangażowanie rządu USA w główne platformy mediów społecznościowych, a także w samą Wikipedię, skomentowali : „ CIA zarządza Wikipedią, wow, co za szok. Sanger zapewnił podczas programu Greenwalda: „Mamy dowody na to, że już w 2008 roku komputery CIA i FBI były używane do edytowania Wikipedii”, po czym zadał: „Czy myślisz, że wtedy przestali to robić?”

Sanger wyjaśnił, że agencje wywiadowcze „ opłacają najbardziej wpływowych ludzi, aby forsowali swoje programy, z którymi są już w większości zgodne , lub po prostu rozwijają swój własny talent w społeczności , uczą się gry w Wikipedię, a następnie forsują to, czego chcą powiedzieć ze swoim ludem”.

„Wielka część działań wywiadowczych i informacyjnych jest prowadzona online” – dodał, po czym sprecyzował: „na stronach takich jak Wikipedia”. Z tego powodu, wraz z innymi omawianymi w wywiadzie, Sanger nazywa ją „najbardziej stronniczą encyklopedią” w historii .

Opisał, że manipulacje wywiadu USA na ogromnej platformie i repozytorium informacji trwały od ponad dekady (Wikipedia została założona i pojawiła się w Internecie w 2001 r.).

W szczególności Greenwald przywołał wpis w Wikipedii dotyczący teorii spiskowej Biden-Ukraina i zwrócił uwagę, że „istnieje mnóstwo dowodów na to, że kierownictwo Burisma płaciło Hunterowi Bidenowi 80 000 dolarów miesięcznie”. Jest ustalonym faktem, że dyrektorzy Burisma „uzyskiwali dużą wartość w dostępie do Joe Bidena, najważniejszego urzędnika USA na Ukrainie” – powiedział Greenwald. „A jednak, zgodnie z artykułem w Wikipedii, ten dowód nie istnieje, to tylko kompletna teoria spiskowa”.

„Pamiętaj, to ma być wolna od ideologii, neutralna encyklopedia”, zażartował sarkastycznie Greenwald.

Poniżej znajduje się fragment transkrypcji wywiadu z Sangerem, w którym Greenwald piętnuje traktowanie przez Wikipedię całego skandalu Biden-Ukraina:

„Pierwsze zdanie brzmi: „Teoria spiskowa Biden-Ukraina to seria fałszywych zarzutów, że Joe Biden, gdy był wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych, był zaangażowany w korupcję związaną z jego synem, Hunterem Bidenem, który był w zarządzie” ukraińskiej firmy gazowej Burisma”.

„W ramach wysiłków Donalda Trumpa i jego kampanii w aferze Trump-Ukraina, która doprowadziła do pierwszego oskarżenia Trumpa, te kłamstwa zostały rozpowszechnione w celu zniszczenia reputacji i szans Joe Bidena podczas kampanii prezydenckiej w 2020 roku” – czytamy w Wikipedii. czyta.

„ Zauważcie więc: skandal Biden-Ukraina jest – według Wikipedii – „teorią spiskową Biden–Ukraina”, ale kontrowersje Trumpa dotyczące Ukrainy to „skandal Trump–Ukraina”. Wszystko jest napisane tak, aby zgadzało się z liberalnym światopoglądem i punktami dyskusji Partii Demokratycznej”.

Obaj zgodzili się również, że wpisy Covid były w dużym stopniu przedmiotem propagandy i wypaczonych informacji:

„Pozwól, że powiem ci fakt” – powiedział Greenwald. „Pogląd czołowych naukowców z Departamentu Energii USA oraz FBI jest taki, że najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem, w jaki sposób pojawiła się pandemia Covid, są badania finansowane przez Stany Zjednoczone i prowadzone w laboratorium w Wuhan. Nie miałbyś pojęcia, że ​​to prawda – w jednej z najważniejszych kwestii ostatniej dekady: skąd wzięła się pandemia Covida ”.

„Każde słowo (w Wikipedii) ma na celu zasugerowanie, że tylko prawicowi teoretycy spiskowi zainwestowaliby jakąkolwiek wiarygodność w teorię, że wirus pochodzi z (laboratoryjnego) wycieku, a nie z naturalnie występującego zdarzenia, mimo że najlepsi wirusolodzy w world napisał do dr Fauci na początku pandemii i był nieugięty, że dowody są zgodne z manipulacją w laboratorium”.

„Gdybyś poprosił Joy Reid o komentarz na temat pandemii Covid, dokładnie to by ci powiedziała. I dotyczy to prawie każdego wpisu. Zszokowało mnie, kiedy zacząłem przeglądać (Wikipedię) w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, jak bardzo stało się to rażące . ”

Larry Sanger, współzałożyciel Wiki wyjaśnił, że jeszcze dziesięć lat temu Wikipedia „była rodzajem anty-establishmentu”, ale potem wydawało się, że została przejęta. „Między 2005 a 2012 rokiem nastąpiła wyraźna zmiana w kierunku Wikipedii, która stała się rzecznikiem establishmentu . To było niesamowite. Nigdy bym tego nie zgadł w 2001 roku” – podsumował współzałożyciel serwisu.

źródło: ZeroHedge

Link źródłowy https://www.activistpost.com/2023/08/us-intelligence-has-been-manipulating-wikipedia-for-over-a-decade-wiki-co-founder.html

50% LikesVS
50% Dislikes

Dodaj komentarz

You might like