Żełenski w sądzie ze znanym ukraińskim neonazistą

Zełenski jest w sądzie z najbardziej znanym ukraińskim neonazistą

Autor, ALEXANDER RUBINSTEIN, 16 sierpnia 2023

Zachodnie media odrzuciły dowody wpływów neonazistów na Ukrainie, powołując się na żydowskie dziedzictwo prezydenta Zełenskiego. Ale nowy materiał opublikowany przez Zełenskiego pokazuje, że przywódca otwarcie współpracuje z faszystowskim ideologiem, który kiedyś zobowiązał się „poprowadzić białe rasy świata w ostatecznej krucjacie… przeciwko kierowanym przez Semitów Untermenschen”.

Prezydent Ukrainy Włodymyr Zełenski zamieścił na swoim kanale Telegram wideo, na którym pokazuje, jak walczy z jednym z najbardziej znanych neonazistów we współczesnej historii Ukrainy: założycielem batalionu Azow Andrijem Biletskim.

14 sierpnia, nieco ponad godzinę po tym, jak sekretarz stanu Anthony Blinken ogłosił kolejne 200 milionów dolarów pomocy wojskowej dla Kijowa, prezydent Ukrainy Włodomir Zełenski opublikował wideo przedstawiające to, co nazwał „otwartą rozmową” z 3. Oddzielną Brygadą Szturmową Ukrainy.

„Jestem wdzięczny wszystkim, którzy bronią naszego kraju i narodu, którzy przybliżają nasze zwycięstwo” – napisał Zełenski po spotkaniu z jednostką na obrzeżach Bachmutu.

Choć przypadkowi zachodni obserwatorzy mogli nie zdawać sobie z tego sprawy, brygada, do której przemawiał Zełenski, jest w rzeczywistości najnowszą iteracją ukraińskiego neonazistowskiego batalionu Azow. 

„Trzecia oddzielna brygada szturmowa, znakomici bojownicy” – napisał Zełenski kilka dni po konsultacjach w poście na Twitterze, który nawiązywał również do osobnego spotkania z batalionem Aidar, innym neofaszystowskim oddziałem, który został oskarżony przez Amnesty International o zbrodnie wojenne . „Powstrzymali nieprzyjacielowi posuwanie się w kierunku Kostiantynówki i zepchnęli okupantów na odległość 8 kilometrów”.

Ale pochodzenie grupy nie jest tajemnicą. Opisując swoją ostatnią zmianę marki w filmie na YouTube opublikowanym w styczniu, jednostka wyjaśniła : „Dzisiaj oficjalnie ogłaszamy, że SSO AZOV rozszerza się do brygady. Od teraz jesteśmy 3. samodzielną brygadą szturmową Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy”.

Ukraińscy bojownicy 3. Oddzielnej Brygady Szturmowej wykonują faszystowski salut przy ognisku w filmie zapowiadającym ich ponowne formowanie.

Podobnie jak jej poprzednik, jednostką dowodzi Andrij Biletsky, który założył batalion Azow i od dawna służy jako figurant w zwartym ruchu politycznym Korpusu Narodowego.

Ale pomimo bogatego nazistowskiego rodowodu Biletsky’ego, wideo opublikowane przez Zełenskiego pokazuje go dzielącego chwilę dobroduszności z białym nacjonalistycznym bojownikiem, który opisał Żydów jako „naszych wrogów” lub jako „prawdziwych panów” oligarchów i tchórzliwych polityków, którzy skorumpowana Ukraina.

„Jak mogłem być nazistą?” – zapytał Zełenski w przededniu inwazji Rosji, wskazując na swoje żydowskie pochodzenie. „Jak ludzie, którzy stracili osiem milionów istnień ludzkich walcząc z nazistami, mogli wspierać nazizm?” 

Być może trzeba ponownie zadać pytanie ukraińskiemu prezydentowi po hołdzie, jaki złożył czołowemu neonazistowskiemu ideologowi swojego kraju.

Żydowski przywódca Ukrainy spotyka się z „białym przywódcą”

Od rozpoczęcia rosyjskich operacji wojskowych na Ukrainie w 2022 roku Biletsky starał się zdystansować od swojej faszystowskiej przeszłości. Teraz twierdzi, że niesławna obietnica, którą złożył, by uwolnić świat od „podwodnych semitów”, została w rzeczywistości sfabrykowana przez rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa. 

Ale najsłynniejszy występek Biletsky’ego przeciwko Żydom nie był odosobnionym wybuchem. Rzeczywiście, jego zapis tyrad inspirowanych nazizmem jest obszerny i od dziesięcioleci jest przedmiotem publicznych rejestrów.

Praca Biletsky’ego na studiach była obroną Ukraińskiej Powstańczej Armii , grupy paramilitarnych nazistowskich kolaborantów założonej przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów Stepana Bandery, która przeprowadziła czystki etniczne na ponad 100 000 Żydów i Polaków. Po ukończeniu uniwersytetu Biletsky szybko związał się z wieloma ugrupowaniami faszystowskimi, w tym z Ogólnoukraińską Organizacją Stepana Bandery „Tryzub” i Partią Socjalno-Narodową — nie mylić z Partią Narodowo-Socjalistyczną Niemiec lat 40. XX wieku.

Biletsky opuścił Partię Społeczno-Narodową w proteście w 2004 roku, gdy grupa zaczęła zmieniać nazwę i odchodzić od jawnej neonazistowskiej symboliki. Dwa lata później kierował organizacją Patrioci Ukrainy, która była powiązana z licznymi atakami mafii. Jeden z członków Patrioty Ukrainy twierdził, że grupa stała za zajęciem i podpaleniem siedziby partii politycznej podczas wspieranego przez USA zamachu stanu na Majdanie w 2014 roku.

W środku: założyciel Azowa Andrij Biletsky.

Według ukraińskiej Charkowskiej Grupy Ochrony Praw Człowieka , Patrioci Ukrainy „opowiadali się za ksenofobicznymi i neonazistowskimi ideami i byli zaangażowani w brutalne ataki na migrantów, zagranicznych studentów w Charkowie i tych, którzy sprzeciwiali się jej poglądom”. Co więcej, „Biletsky i kilku innych członków było podejrzanych o brutalne napady na kioski z gazetami i podobne działania przestępcze”.

„Przez trzy lata z rzędu organizacja zyskała rozgłos dzięki procesjom z pochodniami wokół kampusów studenckich w Charkowie, Kijowie i Czerniowcach, które napełniają terrorem zagranicznych studentów studiujących na Ukrainie” – odnotowała w 2008 roku grupa praw człowieka .

Podczas walnego zgromadzenia Patriotów Ukrainy w 2009 roku Biletsky zachwycał się: „Jak możemy opisać naszego wroga? Władza i oligarchowie. Czy mają ze sobą coś wspólnego? Tak, mają jedną wspólną cechę: są Żydami, a za nimi stoją ich prawdziwi panowie — Żydzi”.

W 2011 roku Biletsky został aresztowany za rzekome nakazanie członkom Patrioty Ukrainy zabicia innego ultranacjonalisty w biurze grupy w następstwie sporu i spędził kolejne lata w areszcie śledczym. Dzięki rezolucji ukraińskiego parlamentu podjętej po wspieranym przez Zachód obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza, ostatecznie zostałby zwolniony w 2014 roku. Ale w ciągu trzech lat w areszcie Biletsky zdołał opublikować kilka swoich faszystowskich jastrzębi w zbiorze zatytułowany „Słowo Białego Przywódcy”.

Okładka eseju wprowadzającego „brygadzisty organizacyjnego” na temat przywództwa Biletsky’ego w „The Word of the White Leader”

Jeden esej w zbiorze, datowany na 2007 r., szydzi przeciwko Żydom i czarnoskórym migrantom, przypadkowo porzucając przy tym słowo na „n”. „Ukraina jest światłem Europy! Nasz Naród ma jeszcze dość sił, aby przeciwstawić się temu napływowi cudzoziemców, oczyścić naszą ziemię i rozpalić ogień oczyszczenia w całej Europie!” esej się kończy.

W innym eseju nakreślającym ideologię „socjalizmu nacjonalizmu” Biletsky wychwalał narodowy socjalizm jako „świetną ideę”, ale krytykował nazistów za niedostateczną eugenikę w ich programach pomocy rodzinie. Narzekał, że wspierali rodziców wielodzietnych „bez uwzględnienia biologicznej jakości każdej rodziny”.

„Rezultatem” – kontynuował – „znaczący wzrost wskaźnika urodzeń, [ale] znaczny spadek odsetka typu nordyckiego w populacji”. Ponieważ „te świadczenia socjalne są skierowane do mas, w pierwszej kolejności zachęcały najgorszy materiał ludzki do urodzenia dziecka” – ubolewał samozwańczy „biały przywódca”.

Kolejny manifest Biletsky’ego zatytułowany „Język i rasa – podstawowe zagadnienia” rozszerzył koncepcję „socjal-nacjonalizmu”: „Ukraiński socjal-nacjonalizm uważa naród ukraiński za wspólnotę rasową… Rasa jest wszystkim dla budowania narodu – Rasa jest podstawa, na której wyrasta nadbudowa w postaci kultury narodowej, która ponownie pochodzi z rasowej natury ludzi, a nie z języka, religii, ekonomii itp.”

Jeśli chodzi o rosyjskojęzyczną ludność wschodniej Ukrainy, Biletsky napisał: „Kwestia całkowitej ukrainizacji w przyszłym socjalnacjonalistycznym państwie zostanie rozwiązana w ciągu 3-6 miesięcy przy pomocy twardej i zrównoważonej polityki państwa”.

Zełenski spotyka się z Biletskim na wideo opublikowanym przez prezydenta 14 sierpnia 2023 r

Po wyjściu z więzienia Biletsky dostał szansę przeprowadzenia kampanii przemocy wobec etnicznych Rosjan ze wschodniej Ukrainy. Gdy w kraju wybuchła wojna, a rosyjska większość na wschodzie dążyła do samostanowienia w obliczu nacjonalistycznego rządu po zamachu stanu postrzeganego jako zachodnie marionetki, Biletsky rozwiązał Patriotę Ukrainy i utworzył Batalion Azowski do prowadzenia wojny przeciwko separatyści. Mniej więcej w tym czasie został również wybrany do ukraińskiego parlamentu, pełniąc urząd do 2019 roku.

Nowa grupa paramilitarna założyła sklep w Mariupolu, wykorzystując miasto portowe jako miejsce wypadowe do ataków na Donbas i brutalnie miażdżąc formy feministycznego i liberalnego wyrazu politycznego na ulicach miasta.

Tymczasem National Corps, partia polityczna założona przez Biletsky’ego w 2016 roku, została opisana jako „nacjonalistyczna grupa nienawiści” nawet przez Departament Stanu USA. Partia wielokrotnie podżegała do przemocy wobec marszu równości w Kijowie, w 2018 roku wzywając „wszystkich zainteresowanych obywateli Ukrainy” do niedopuszczenia do zorganizowania marszu. W 2019 roku jeden z przywódców Korpusu Narodowego miał bardziej bezpośrednie przesłanie : „Zostań w domu i nie pokazuj się publicznie. Kiedykolwiek. To ułatwi nam życie i zapewni bezpieczeństwo ;).”

W 2019 roku wydawało się, że wpływ Biletsky’ego słabnie. Koalicja wyborcza, którą utworzył z kilkoma innymi wybitnymi neonazistami na Ukrainie, nie zdobyła wystarczającej liczby głosów, aby przekroczyć próg, aby zdobyć jakiekolwiek miejsca w parlamencie. Tymczasem Włodzimierz Żełenski wygrał wybory prezydenckie na platformie zawarcia pokoju z Rosją.

Ale Biletsky nadal trzymał się atutu jako uznanego w kraju siłacza. Kiedy ukraiński kanał informacyjny ogłosił dwugodzinny „pomost telewizyjny” na żywo w studiu między ukraińskimi i rosyjskimi cywilami, mający na celu wspieranie silniejszego wzajemnego zrozumienia, Biletsky wykorzystał ten moment, by wystosować słabo zawoalowaną groźbę pod adresem Zełenskiego, jeśli nie doprowadzi do odwołania wydarzenia za jeden dzień. Gdyby Zełenski nie interweniował, „odpowiedź na kremlowskie „małe zielone ludziki” zaczną dawać „małe czarne ludziki”” – powiedział Biletsky, odnosząc się do czarnego stroju elementów faszystowskich, takich jak Azow.

Biletsky wezwał Zełenskiego, by był „przywódcą państwa w stanie wojny” i „nie klaunem, nie artystą z oligarchicznych korporacji, ale prezydentem”.

Zełenski odpowiedział w ramach czasowych ultimatum, potępiając dialog i pozornie zadając cios Biletsky’emu, argumentując, że Ukraińcami „manipulują politycy, którzy naprawdę chcą dostać się do parlamentu”.

Kilka miesięcy później para ponownie zderzyła się głowami po tym, jak Zełenski nakazał ukraińskim żołnierzom, w tym bojownikom Azowa, wycofanie się z frontowego miasta w Donbasie, najwyraźniej starając się dotrzymać warunków porozumień mińskich. Biletsky odpowiedział groźbą wysłania tysięcy dodatkowych żołnierzy w otwartymbrew rozkazom prezydenta. 

Pojedynek Zełenskiego z bojownikami odrzucającymi jego rozkazy zakończył się, gdy głowa państwa prawie załamała się przed kamerą i błagała bojowników: „Jestem prezydentem tego kraju. mam 41 lat. nie jestem przegrany. Przyszedłem do ciebie i powiedziałem: zdejmij broń”. 

Zaledwie kilka lat później, w środku gorącej wojny z Rosją, wydaje się, że żydowski prezydent Ukrainy i najsłynniejszy żyjący ukraiński antysemita odłożyli na bok dzielące ich różnice. Jak ujął to Szekspir, „nieszczęście zaznajamia człowieka z dziwnymi współtowarzyszami”.

Przedruk za zgodą The Grayzone

Link źródłowy https://thegrayzone.com/2023/08/16/zelensky-ukraines-notorious-neo-nazi/

50% LikesVS
50% Dislikes

Dodaj komentarz

You might like