Wojna na Ukrainie – Ciemne pieniądze i wsparcie

Front ciemnych pieniędzy neokonserwatystów rozpoczyna desperackie ataki reklamowe jako wsparcie dla kraterów wojny wiecznej na Ukrainie

Autor, ALEXANDER RUBINSTEIN, 21 sierpnia 2023

The Grayzone

Ofensywa PR mająca na celu zalanie amerykańskiej opinii publicznej proukraińskimi reklamami wojennymi podczas wyborów w 2024 roku to najnowsza inicjatywa neokonserwatywnego jastrzębia Billa Kristola. Choć skierowana do wyborców GOP, kampania wydaje się być kolejnym frontem Partii Demokratycznej.

Defending Democracy Together, neokonserwatywny ugrupowanie kierowane przez Billa Kristola, zawodowego skrybę jastrzębi, uruchomiło nową inicjatywę o nazwie „Republikanie dla Ukrainy”, aby przekształcić wybory prezydenckie w 2024 r. w referendum w sprawie finansowania przez USA wojny zastępczej NATO. 

Namawianie Republikanów w Kongresie do poparcia większych funduszy dla Ukrainy w nadchodzącej ustawie budżetowej jest również kluczowym punktem porządku obrad.

Kristol określał się jako przywódca neokonserwatywnej frakcji Partii Republikańskiej, waląc izolacjonistami i antywojennymi postaciami GOP na łamach swojego nieistniejącego już magazynu Weekly Standard, jednocześnie kładąc intelektualne podstawy pod inwazję na Irak poprzez swój Projekt dla Nowego Amerykańskiego Stulecia. 

Kształtując swoją wspólną obronę demokracji jako bastion nigdy trumpizmu, Kristol był w stanie przypodobać się elitarnym Demokratom pragnącym republikańskich sojuszników w ich mesjańskiej walce ze Złym Pomarańczowym Człowiekiem. Jego wysiłki przeciwko Trumpowi ostatecznie przyniosły mu żałosny hołd MSNBC, upamiętniający zatwardziałego neokonserwatystę jako „Woke Bill Kristol”.

Teraz, gdy ukraińska kontrofensywa zawodzi, a większość Amerykanów po raz pierwszy deklaruje sprzeciw wobec wysyłania większej pomocy wojskowej na Ukrainę, Kristol rozpoczyna wielomilionową kampanię reklamową, aby czołgi brnęły przez błoto Donbasu i ciemne pieniądze płynęły do ​​jego konta bankowe.

„Ukraińskie wojska walczyły ramię w ramię z Amerykanami w Iraku i Afganistanie, a teraz walczą w obronie swojej demokracji” – głosi kampania Kristol na swojej stronie internetowej. „Co najważniejsze, amerykańska pomoc wojskowa, finansowa i humanitarna dla Ukrainy pomogła im osłabić Rosję”.

Dlatego jego inicjatywa przywołała klęski militarne, które mocno skierowały bazę GOP przeciwko neokonserwatyzmowi i wpadły w ramiona Trumpa, przedstawiając udział Ukrainy w tych wiecznych wojnach jako usprawiedliwienie dla nowej. 

I jak zobaczymy, rzekomo republikańska operacja Kristola została sfinansowana przez czołowego darczyńcę Partii Demokratycznej, blisko powiązanego z wywiadem USA.

Prowojenne reklamy bazy GOP, która zdecydowanie sprzeciwia się zastępczej wojnie NATO

Aby wygenerować wirusowe treści dla swojej kampanii „Republikanie dla Ukrainy” o wartości 2 milionów dolarów, organizacja Defending Democracy Together zebrała zeznania od 50 wyborców GOP, czerpiąc z bazy przedstawicieli wyżu demograficznego, w większości białych kołnierzyków, wyobcowanych przez nieinterwencjonistyczny kierunek bazy partyjnej. 

W każdym zeznaniu rozmówcy wypowiadali się na temat „obrony demokracji” i przeciwstawiania się autorytaryzmowi, które równie dobrze mogliby wyprodukować starsi koledzy z dowolnego think tanku finansowanego przez przemysł zbrojeniowy na K Street w Waszyngtonie. 

Jeden z weteranów biorących udział w kampanii twierdzi, że spędził dwie dekady walcząc z „zagrożeniem wolności ze strony Związku Radzieckiego” i wyraża nadzieję, że Republikanie dla Ukrainy „mogą służyć jako kontrprogram dla konserwatywnych gospodarzy programów radiowych i telewizyjnych, którzy kwestionują dodatkową pomoc dla Ukrainy”.

Niektóre reklamy przedstawiają geopolityczną paranoję daleko poza zasięgiem przeciętnego amerykańskiego wyborcy. Na przykład Teresa Benson z Minnesoty martwi się, że „jeśli nikt nie spróbuje powstrzymać [Putina] na Ukrainie, to on następnie zaatakuje Mołdawię i wszystkie inne kraje spoza NATO na tym obszarze”.

Reklamy kampanii będą emitowane „w telewizji kablowej i sieciowej oraz cyfrowo na Youtube do końca roku”. Zespół kupił nawet miejsce reklamowe w Fox News podczas pierwszej republikańskiej debaty, która odbyła się 23 sierpnia w Milwaukee.

Oprócz reklam grupa zakupiła także 10 strategicznie rozmieszczonych billboardów w Milwaukee, wzywając uczestników debaty do „wsparcia Ukrainy” i „przeciwstawienia się Putinowi”. Wskazówki, że operacja może się rozszerzyć, można znaleźć w folderze Dysku Google prowadzonym przez kampanię, zatytułowanym „Billboardy – sierpień 2023”.

Jeden obraz jest oznaczony jako „ukraina-times-square-01”.

„Zbyt wielu przywódców partii wydaje się sądzić, że nie ma kary za sprzeciwianie się ukraińskiej demokracji i roli Ameryki we wspieraniu walki o wolność” – powiedział Gunner Ramer, krajowy rzecznik kampanii . Wśród pierwszych stanowisk Ramera poza college’em był staż dla prowojennego kandydata na prezydenta z 2016 roku i byłego oficera wywiadu CIA, Evana McMullina.

W wywiadzie dla Washington Post współzałożycielka Defending Democracy Together i była lobbystka przemysłu alkoholowego, Sarah Longwell, ubolewała nad zmianami w bazie Partii Republikańskiej. Wśród nich znaleźli się republikanie, którzy stali się „bardziej protekcjonistami w sprawie handlu” i „bardziej populistami”. Ale nic nie niepokoi jej bardziej niż zmiany w „postawie republikanów wobec polityki zagranicznej”.

„To było niepokojące w grupach fokusowych, gdy tak wielu republikańskich wyborców mówiło o Ukrainie lub [prezydencie Ukrainy Wołodymyrze] Zełenskim w lekceważących słowach” – powiedział Longwell Washington Post.

Połączenie Omidyara

Jeśli krótka historia Wspólnej Obrony Demokracji może być jakąś wskazówką, inicjatywa „Republikanie dla Ukrainy” może faktycznie być zasilana pieniędzmi czołowych zwolenników Partii Demokratycznej i ostatecznego architekta wojny na Ukrainie: prezydenta Joe Bidena.

W wyborach w 2020 r. firma Defending Democracy Together była liderem wydatków na ciemne pieniądze, a jej front, Republikański Projekt Odpowiedzialności (dawniej Republikańscy Wyborcy Przeciwko Trumpowi), przewodził szarżom. Wstrzykując ponad 15 milionów dolarów w kampanię, organizacja ponad dwukrotnie zwiększyła wydatki drugiej najwyżej notowanej organizacji zajmującej się ciemnymi pieniędzmi. Jego reklamy zachęcały Republikanów do głosowania na Demokratę, Joe Bidena.

Ponieważ strój jest napędzany ciemnymi pieniędzmi, nie można wiedzieć, kto smaruje jego koła. Jednak ujawnienia jednej z organizacji pozarządowych dają wgląd w liberalne skłonności jej głównego znanego sponsora: potentata technologicznego i partnera wywiadu USA Pierre’a Omidyara, którego Fundusz na rzecz Demokracji przekazał 4,15 miliona dolarów na wspólną obronę demokracji i jej odgałęzienie, Republikanie na rzecz rządów prawa, między 2018 r. i 2021 r.

Jak donosiłem z redaktorem naczelnym Grayzone, Maxem Blumenthalem, Omidyar wykorzystał fortunę, którą zgromadził jako założyciel Ebay, aby wspierać demokratycznych kandydatów z establishmentu, podczas gdy jego różne fundacje działają jako odcięcia dla operacji zmiany reżimu prowadzonych przez wywiad USA, w tym na Ukrainie. 

Defending Democracy Together jest sponsorem zdumiewającej gamy ważnych, brzmiących inicjatyw, z których wszystkie mają być reprezentatywne dla Partii Republikańskiej: Republicans for Voting Rights, Republican Accountability Project, Republicans for the Rule of Law, Becoming American Initiative, The Russia Tweety, a teraz Republikanie za Ukrainą.

Jej pierwszy projekt, Republikanie na rzecz rządów prawa, został przedstawiony w kolumnie Washington Post przez Jennifer Rubin, neokonserwatywną byłą cheerleaderkę George’a W. Busha, która zmieniła partię w czasach Trumpa. Rubin pochwalił kierowaną przez Kristol kampanię za podjęcie wysiłków w celu „ochrony [Roberta] Muellera”, specjalnego doradcy śledczego FBI, któremu ostatecznie nie udało się znaleźć dowodów na zmowę między Trumpem a Rosją. Kampania „Republikanie na rzecz rządów prawa” wyświetlała reklamy w Fox News i MSNBC, reklamujące republikańskich bonafidów Muellera na materiałach przedstawiających żołnierzy piechoty morskiej strzelających z moździerzy w wietnamskich dżunglach.

Gdy wezwania do oskarżenia prezydenta Donalda Trumpa w związku z groźbami wstrzymania pomocy wojskowej dla Ukrainy osiągnęły szczyt w 2019 r., Republikanie na rzecz praworządności przeprowadzili kampanię wartą milion dolarów, aby „wyświetlać reklamy telewizyjne w Fox i MSNBC, wzywając Republikanów do” domagać się faktów dotyczących pana Trumpa i Ukrainy”. 

Nazwa Republikanie na rzecz rządów prawa była zabarwiona ironią, której nie można zignorować: kiedy prezydenci USA okłamywali opinię publiczną, aby usprawiedliwić katastrofalne awantury wojskowe i sadystyczne tortury zatrzymanych, jej założyciel wykazywał niewielkie zainteresowanie rządami prawa . A dzisiaj guru neokonserwatystów może wcale nie być republikaninem.

Alex Rubinstein jest niezależnym reporterem w Substack. Możesz subskrybować, aby otrzymywać bezpłatne artykuły od niego dostarczane do skrzynki odbiorczej tutaj. Jeśli chcesz wesprzeć jego dziennikarstwo, które nigdy nie jest za zaporą płatną, możesz przekazać mu jednorazową darowiznę za pośrednictwem PayPal  tutaj  lub wspierać jego dziennikarstwo za pośrednictwem Patreon  tutaj .

Przedruk za zgodą The Grayzone

Link źródłowy https://thegrayzone.com/2023/08/21/neocon-dark-money-ad-blitz-ukraine-forever-war/

50% LikesVS
50% Dislikes

Dodaj komentarz

You might like