Korespondentka BBC zajmująca się dezinformacją przyłapana na rozpowszechnianiu dezinformacji na temat własnej biografii

Korespondentka BBC zajmująca się dezinformacją przyłapana na rozpowszechnianiu dezinformacji na temat własnej biografii

Autor, KIT KLARENBERG

The Grayzone

Marianna Spring z BBC specjalizuje się w piętnowaniu przeciętnych obywateli jako zwolenników teorii spiskowych i potencjalnych terrorystów w celu kwestionowania oficjalnych twierdzeń. Kiedy przyłapano ją na kłamstwie na temat swojej kariery zawodowej, aby zaspokoić swoje ambicje, mówi, że myślała, że ​​jej oszustwo „nie będzie wielkim problemem”.

6 września dziennik „The New European” poinformował, że „specjalistyczna korespondentka BBC ds. dezinformacji”, Marianna Spring, skłamała w swoim życiorysie, nieudaną próbą zgarnięcia pracy w Coda Story w 2018 roku.

Udając niezależny punkt sprzedaży, Coda Story jest finansowana przez National Endowment for Democracy , organ rządu USA zajmujący się zmianą reżimu, a także Unię Europejską.

Spring złożyła podanie do redaktor naczelnej Coda Story, Natalii Antelavy, zawierające życiorys, w którym twierdziła, że ​​współpracowała z korespondentką BBC Sarah Rainsford nad reportażem brytyjskiego nadawcy państwowego z tegorocznych mistrzostw świata w Rosji.

Wpis brzmiał: „Czerwiec 2018 r.: Doniesienia w wiadomościach międzynarodowych podczas mistrzostw świata, w szczególności dotyczące postrzegania Rosji, wraz z korespondentką BBC Sarah Rainsford”.

Twierdzenie to było podręcznikową definicją „dezinformacji”. Prawdę mówiąc, Spring spotkała Rainsforda w kilku sytuacjach towarzyskich i nigdy razem nie pracowali. Antelava z łatwością przekonała się, że Spring kłamie i upomniała ją za zmyślenie. Przyszła aparatczyczka BBC odpowiedziała pokornymi przeprosinami, wyrażając skruchę za „strasznie błędną ocenę”, choć w pewnym stopniu zdumiewająco nadal udawała, że ​​jest „genialną reporterką”:

„Wpadałem na Sarę tylko wtedy, gdy była w pracy i rozmawiałem z nią w różnych momentach, ale nic więcej. Wszystko inne w moim CV jest całkowitą prawdą. Nie ma żadnego usprawiedliwienia i jeszcze raz bardzo przepraszam. Jedynym wytłumaczeniem jest moja desperacja, by zgłosić się do Moskwy i myślenie, że to nie będzie wielka sprawa, co było z mojej strony całkowicie naiwne i głupie. Jeszcze raz bardzo przepraszam za tę okropną błędną ocenę z mojej strony”.

Antelava nie zareagowała dobrze, całkowicie odrzucając wniosek Springa i zauważając: „mówienie mi, że jesteś genialnym reporterem, który wykazuje się uczciwością i uczciwością, podczas gdy dosłownie pokazałeś, że jest odwrotnie, to okropny pomysł”.

Wytwarzanie wiosny mogło również być nielegalne. W Wielkiej Brytanii, kraju jej urodzenia, kłamstwo w CV stanowi poważne przestępstwo na mocy ustawy o oszustwach z 2006 roku . Jeżeli w celu zdobycia zatrudnienia osoba wyolbrzymia swoje kwalifikacje, grozi jej wysoka grzywna, a nawet kara więzienia do 10 lat. 

Nie jest jasne, dlaczego publiczne ujawnienie oszustwa Springa zajęło tak dużo czasu. Przez lata, odkąd próbowała oszukać swoją drogę do błyskotliwej pracy reporterskiej, jej kariera nabrała błyskawicznego tempa, umieszczając ją w centrum uwagi brytyjskich mediów głównego nurtu.

Niedługo po sfałszowaniu CV Spring dołączyła do opóźnionego programu politycznego BBC Newsnight, a następnie w marcu 2020 r. awansowała na „specjalistycznego korespondenta ds. dezinformacji”. Przypadkowo rząd brytyjski właśnie uchwalił ustawę o koronawirusie, nakładającą na ludność kraju izolację i psychologiczne tłuczenie go w celu dostosowania się do ograniczeń związanych z pandemią.

Jak udokumentował The Grayzone, Spring stał na czele agresywnych wysiłków mających na celu wrobienie krytyków blokad, ograniczeń związanych z pandemią, nakazów masek i szczepionek oraz paszportów szczepionek jako ogromnej, faszystowskiej, potencjalnie brutalnej piątej kolumny atakującej zarówno przestrzeń internetową, jak i offline – i który zasłużył na zmiażdżenie represyjną reakcją państwa. Często powoływała się na Instytut Dialogu Strategicznego, finansowaną przez państwo NATO operację wojny informacyjnej, aby utwierdzić swoje wątpliwe doniesienia. 

Powiązania Spring z konstelacją wspieranych przez państwo oddziałów propagandowych umieściły ją na liście zaproszonych na tajny szczyt w maju 2022 r. , którego celem było zniszczenie Grayzone. Współpracownik wywiadu finansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Amil Khan, zaproponował jej zaproszenie na spotkanie.

Ujawnienia dotyczące Spring pojawiają się zaledwie kilka dni po tym, jak The Guardian opublikował przychylny profil Spring i jej krucjatowej pracy „walczącej z szaleńcami, ekstremistami – i Elonem Muskiem”, jednocześnie prowadząc kampanię na rzecz uczciwości i uczciwości w sieciach społecznościowych i mediach alternatywnych . Choć w większości była to obłudna hagiografia, zakończyła się zaskakująco krytyczną nutą, zadając tematowi pytanie, dlaczego skupiła się wyłącznie na rzekomej „dezinformacji” rozpowszechnianej przez obywateli i niezależnych dziennikarzy, a nie rządy lub potężne organizacje.

To zapytanie sprawiło, że Spring podobno straciła cierpliwość w typowo brytyjski sposób. Upominała swojego rozmówcę:

„Ciągle słyszę: «Marianna, dlaczego nie zweryfikowałaś tego w BBC?». Każda rzecz. To tak, jakbym stała się osobą narzekającą. Myślę, że myślą, że jestem Superwoman. Nie mogę zrobić wszystkiego. Wszyscy musimy myśleć o tym, jak działają ekosystemy – ja mam do czynienia z ekstremalnymi rzeczami”.

To z pewnością prawda, że ​​Wiosna „nie może zrobić wszystkiego”. Ubiegając się o pracę, nie potrafiła nawet powiedzieć prawdy o własnej historii. Zamiast tego Spring mogła popełnić przestępstwo, kłamiąc w swoim CV w ramach, trzeba przyznać, „desperackiej” próby wspięcia się po drabinie medialnej sponsorowanej przez państwo NATO. 

Kit Klarenberg jest dziennikarzem śledczym badającym rolę służb wywiadowczych w kształtowaniu polityki i postrzegania.

Przedruk za zgodą The Grayzone

Źródło https://thegrayzone.com/2023/09/09/bbc-disinformation-disinfo-bio/

50% LikesVS
50% Dislikes

Dodaj komentarz

You might like