Czy sztuczna inteligencja może stać się samoświadoma?

Autor: Jonny Lupsha, pisarz Wondrium Staff

Tak zwana „słaba” sztuczna inteligencja jest już dostępna, ale „silna” lub samoświadoma sztuczna inteligencja dopiero nadejdzie. Słaba sztuczna inteligencja może sugerować podobne zakupy na podstawie Twojej historii zakupów, ale silna sztuczna inteligencja będzie bliższa nieorganicznemu mózgowi. Czy sztuczna inteligencja może osiągnąć samoświadomość?

Sztuczna inteligencja, sztuczna inteligencja, cyber mózg.  Ilustracja 3D cyfrowego umysłu.  Połączenia neuronowe i struktura sieci analizy danych
Ta ilustracja 3D stylistycznie przedstawia sieć analizy danych „cyfrowego umysłu” sztucznej inteligencji. Zdjęcie: Yurchanka Siarhei / Shutterstock

W ciągu ostatnich 20 lat poczyniono ogromne postępy w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI). Cyfrowi asystenci, tacy jak Siri i Alexa, mogą słyszeć mowę, tłumaczyć ją na dane, które można przeszukiwać, i zwracać odpowiedzi na podstawie tych wyszukiwań. Niektóre programy sztucznej inteligencji mogą zdać egzamin adwokacki, inne zaś potrafią generować dzieła sztuki na podstawie ludzkich próśb, w tym naśladując legendarnych malarzy z dowolnej liczby epok.

W ostatnich miesiącach w wiadomościach wielokrotnie pojawiała się informacja o sztucznej inteligencji. Planowane rozmowy G7 na temat wspólnych porozumień regulacyjnych dotyczących sztucznej inteligencji ogłoszono niedawno zaledwie dwa tygodnie po tym, jak pionier sztucznej inteligencji Geoffrey Hinton odszedł z prestiżowej pracy w Google, aby ostrzec przed niebezpieczeństwami związanymi ze sztuczną inteligencją. W marcu mężczyzna popełnił samobójstwo po tym, jak poradził mu tego chatbot, natomiast w kwietniu dwuzdaniowy horror wygenerowany przez sztuczną inteligencję przypadkowo pominął wyginięcie ludzkości jako scenografię do opowieści o sztucznej inteligencji, która nie mogła się powstrzymać własne usunięcie.

Czy sztuczna inteligencja może stać się naprawdę samoświadoma? W swojej serii filmów Redefining Reality: The Intellectual Implications of Modern Science dr Steven Gimbel , który piastuje stanowisko profesora nauk humanistycznych Edwina T. Johnsona i Cynthii Shearer Johnson w Gettysburg College w Pensylwanii, bada potencjał i pułapki silnych sztucznych inteligencja.

Jaki jest klucz do samoświadomości AI?

Modele komputerowe muszą mieć kilka warstw analizy opartej zarówno na informacjach zwrotnych, jak i na czymś, co nazywa się „zachowaniem wyprzedzającym”. Według dr Gimbela zachowanie wyprzedzające oznacza system, który reaguje na kontekst, na przykład zbiór wartości, wykonując określone działanie. Z drugiej strony pętla sprzężenia zwrotnego występuje, gdy dane wyjściowe algorytmu są wprowadzane z powrotem do programu jako dane wejściowe.

„Kiedy program zachowuje się w sposób wyprzedzający, działa, a następnie zachowanie sprzężenia zwrotnego uwzględnia to działanie przy ponownej ocenie sytuacji” – powiedział. „W ten sposób może działać i uczyć się na wynikach przeszłych działań – może doskonalić się w wykonywaniu zadań. Dodaj do tego możliwość przeprowadzania warstw analizy, a będziesz w stanie nie tylko ocenić prawdopodobną skuteczność danego czynu, ale także uzyskać uogólnione wyniki dotyczące klas podobnych czynów.

Tego rodzaju zachowanie tworzy strategie na dwa sposoby. Daje komputerowi szczegółowe wyniki dotyczące jednego przypadku i ogólne wyniki dotyczące kategorii lub podobnych przypadków. Posiadanie takich „sieci neuronowych”, które mogą nadać kontekst różnym sytuacjom AI poprzez powtarzane eksperymenty i wyniki, jest bardzo podobne do tego, co możemy nazwać „różnymi perspektywami”, które mogą być kluczem do silnej sztucznej inteligencji.

„Jeśli inteligencja, prawdziwa myśl lub zdolność odczuwania są właściwością wyłaniającą się, wówczas zdolność do tworzenia sieci neuronowych zdolnych do działania na różnych poziomach może być kluczem do posiadania maszyny zdolnej do rozpoznawania siebie jako rzeczy na świecie” – mówi dr – powiedział Gimbel. „Być może mogłoby to prowadzić do samorealizacji, a ta sztuczna świadomość byłaby zrozumieniem takim, jakim ją rozumiemy”.

Redefiniowanie rzeczywistości: Intelektualne implikacje współczesnej nauki można już oglądać w Wondrium.

Pod redakcją Angeli Shoemaker, Wondrium Daily

Źródło https://www.wondriumdaily.com/could-artificial-intelligence-become-self-aware/

50% LikesVS
50% Dislikes

Dodaj komentarz

You might like