Trzecie forum „Pasa i Szlaku” w Pekinie

Trzecie forum „Pasa i Szlaku” w Pekinie: projektowanie „społeczności ludzkiej ze wspólną przyszłością”

autorstwa Petera Koeniga

Prezydent Chin Xi Jinping w swoim oświadczeniu otwierającym III Forum Pasa i Szlaku w Pekinie stwierdził, że „Chiny radzą sobie dobrze tylko wtedy, gdy dobrze radzi sobie świat, a jeśli Chiny radzą sobie dobrze, świat radzi sobie jeszcze lepiej”.

Przewidywał  ludzkość jako wspólnotę ze wspólną przyszłością.

Kontynuując swoje uwagi wstępne, Xi powiedział:

„Jednym z najważniejszych aspektów [BRI] jest nacisk na projekty związane z zieloną infrastrukturą i rozwój energii odnawialnej. Promowanie ducha pokoju i współpracy, wzajemnego uczenia się i wzajemnych korzyści, otwartości i korzyści dla obu stron, panujących na starożytnym Jedwabnym Szlaku, jest najważniejszym źródłem siły współpracy w ramach Pasa i Szlaku”.

Forum odbyło się w dniach 17–18 października 2023 r. w Pekinie z okazji 10. rocznicy Inicjatywy Pasa i Szlaku (BRI), którą prezydent Xi zapoczątkował we wrześniu 2013 r. podczas wizyty państwowej w Kazachstanie.  

W preambule do opisu przyszłościowego spojrzenia na świat III Forum „The China Daily” (19 października 2023 r.) przedstawił Forum BRI z jego historyczną przeszłością: 

„Ponad dwa tysiące lat temu, zainspirowani szczerym pragnieniem przyjaźni, nasi przodkowie przemierzali łąki i pustynie, aby stworzyć lądowy Jedwabny Szlak łączący Azję, Europę i Afrykę, wprowadzając świat w erę rozległej wymiany kulturalnej. Ponad 1000 lat temu nasi przodkowie wypłynęli w rejs i stawili czoła falom, aby otworzyć morski Jedwabny Szlak łączący Wschód i Zachód, rozpoczynając nowy etap bliższej komunikacji między narodami.

„Starożytne szlaki jedwabne, rozciągające się na tysiące mil i lata, były nie tylko szlakami handlowymi, ale także drogami wymiany kulturalnej. Wnieśli ogromny wkład w postęp ludzkości. W latach osiemdziesiątych Organizacja Narodów Zjednoczonych i niektóre kraje zaczęły rozważać utworzenie Eurazjatyckiego Mostu Lądowego, Inicjatywy Jedwabnego Szlaku i inne plany, odzwierciedlając wspólną chęć zaangażowania się w komunikację i współpracę.

„W marcu 2013 r. Prezydent Xi Jinping zaproponował wizję globalnej społeczności wspólnej przyszłości. We wrześniu i październiku tego samego roku podjął inicjatywy połączenia się z innymi w celu budowy Pasa Gospodarczego Jedwabnego Szlaku i Morskiego Jedwabnego Szlaku XXI wieku (Inicjatywa Pasa i Szlaku, w skrócie BRI).”

W forum wzięło udział 130 krajów, z czego 24 były reprezentowane przez swoich przywódców. Rażąco nieobecni byli dygnitarze ze Stanów Zjednoczonych i Europy, z wyjątkiem węgierskiego Viktora Orbana. Innymi obecnymi głowami państw byli prezydent Kazachstanu Kassym-Jomart Tokajew, Indonezyjczyk Joko Widodo, a także wielu przedstawicieli Afryki, Azji i Ameryki Łacińskiej. Nawet talibowie, quasi-przedstawiciele rządu Afganistanu, wysłali delegację. 

Co istotne, wśród uczestników III Forum Pasa i Szlaku znalazł się Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres. 

Z kolei w forum 2019 wzięło udział 37 światowych przywódców, w tym 5 z Europy, Włoch, Grecji, Austrii, Portugalii i Czech.

Chińska dyplomacja „Pasa i Szlaku”. W stronę współpracy gospodarczej i pokoju

Włochy, ważny członek UE i jedyny członek G7, są obecnie częścią Pasa i Szlaku. Włochy nie uczestniczyły jednak w forum.

Zaledwie rok temu premier Włoch Giorgia Meloni  pochwaliła współpracę w ramach BRI między jej krajem a Chinami. W międzyczasie, pod silną presją Waszyngtonu i UE, rozważa opuszczenie „Pasa i Szlaku” po wygaśnięciu obecnego paktu w marcu 2024 r. Nie jest to jeszcze zakończone, gdyż najprawdopodobniej pani Meloni wnioskuje o głosowanie w parlamencie w sprawie BRI członkostwo.

Zobacz to,  Włochy: Naciski USA na opuszczenie chińskiego „pasa i drogi”. Zostać czy nie zostać w BRI? (25 lipca 2023 r.) .

Poniższy klip wideo z wywiadu CNN z premierem Melonim i panią Zoe Liu, stypendystką ds. studiów chińskich w Council on Foreign Relations, wiele mówi na temat wypaczonego stylu wywiadów i sposobu formułowania opinii – w zachodnich mediach.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć wideo

Nieobecność europejskich i innych światowych przywódców, a także silnie zaznaczony sojusz między prezydentami Xi i Putinem, demonstrujący całą bliską solidarność, uwypuklił rosnący podział między Wschodem a Zachodem lub między Globalnym Południem a Globalną Północą.

Innymi słowy, pogłębiająca się przepaść pomiędzy dwoma biegunami władzy na świecie, Wschodem i Zachodem, jest widoczna podczas każdego ważnego światowego wydarzenia, podczas którego omawiane są kwestie o znaczeniu globalnym.

Na przykład Xi i Putin przewodzili małej grupie delegacji krajowych, która nie potępiała Hamasu za atak na Izrael, wiedząc dobrze, że przez ostatnie siedem dekad Izrael w coraz większym stopniu i w sposób przypadkowy mordował Palestyńczyków, coraz bardziej uciskał Palestynę, a w 2007 r. Gazę w największe na świecie więzienie na świeżym powietrzu, w którym przebywa 2,3 miliona osób.

Chiny od wielu lat są zdecydowanym zwolennikiem wolności Palestyny ​​i rozwiązania dwupaństwowego. Ale Izrael, przy wsparciu Waszyngtonu, nie jest zainteresowany tym, co wygląda na jedyne wyjście, do pokoju i, miejmy nadzieję, z czasem, harmonijnego współżycia dwóch sąsiadujących suwerennych krajów.

Najprawdopodobniej Chiny i Rosja wiedzą, że za atakiem Hamasu stał sam Izrael. Izrael jest domniemanym twórcą i założycielem Hamasu. Przekształcenie ataku Hamasu z 7 października w „fałszywą flagę” – prowadząc do tysięcy ofiar śmiertelnych po obu stronach, ale głównie Palestyńczyków. A konflikt jeszcze się nie skończył.

Zamiast rzucać oskarżenia, Rosja i Chiny wezwały do ​​zawieszenia broni i negocjacji pokojowych.

Nie można wykluczyć, że w ramach propozycji pokojowej Chiny i Rosja mogą wysunąć pomysł odbudowy Gazy i Zachodniego Brzegu w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku. Może to być plan, który znajdzie aprobatę Globalnego Południa.

Na wszelki wypadek ciekawie byłoby zobaczyć reakcję Zachodu na tak pozytywną i konstruktywną sugestię – znacznie większą, niż Zachód przedstawił w ciągu ostatnich 75 lat, podczas których Izrael systematycznie próbował unicestwić Palestynę. 

Okazanie solidarności Xi z Putinem na Forum Pasa i Szlaku podkreśliło także pogłębiający się podział między głównymi mocarstwami świata. Pokazuje światu, że współpraca z Zachodem – świat w harmonii – nie jest częścią programu globalistów.

*

Gwoli refleksji – czy ktoś naprawdę wierzy, że zachodni tak zwani przywódcy, którzy otwarcie kibicują izraelskiej agresji od pokoleń, a obecnie ludobójstwu, nie znają prawdy?

Że nie wiedzą, kto jest prawdziwym agresorem w tym odwiecznym konflikcie?

W nocy, przed pójściem spać, niektórzy z nich mogą nawet potajemnie modlić się za Palestynę. 

Nie mają jednak odwagi otwarcie bronić sprawiedliwości i pokoju. Dlaczego nie?

Są jedynie żądnymi władzy marionetkami ogromnego potwora finansowego, wojskowego, IT, mediów i farmacji , który pociąga za sznurki wszystkich widocznych przywódców, dyrektorów generalnych korporacji, Światowego Forum Ekonomicznego (WEF), WHO – i tak, także Waszyngtonu. 

Kiedy większość tych marionetek będzie miała odwagę wstać i wyjść z Matrixa, wojna może przekształcić się w prawdziwy pokój.

W międzyczasie najlepsze, co mamy, to Pas i Szlak, którego celem jest zjednoczenie ludzkości dla wspólnej przyszłości w dobrobycie. 

Od chwili uruchomienia w 2013 r. Inicjatywa Pasa i Szlaku przekazała równowartość setek miliardów dolarów w rozwój gospodarczy BRI, głównie projekty infrastrukturalne, takie jak budowa mostów, portów, autostrad, elektrowni i telekomunikacji, w Azji, Ameryce Łacińskiej i Afryce i części Europy.

Nie uwzględnia to nawet wymiany kulturalnej, edukacyjnej i naukowej między krajami, promowanej przez BRI. Każda interakcja między krajami i społeczeństwami jest krokiem w stronę lepszego zrozumienia, w kierunku pokojowego współżycia.

Minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi na konferencji prasowej dla mediów chińskich i zagranicznych podsumował perspektywy Chin dotyczące współpracy w zakresie Pasa i Szlaku jako nowego etapu wysokiej jakości rozwoju.

Yi wskazał na cztery nowe obszary rozwoju i współpracy – które zostały również poruszone w przemówieniu otwierającym prezydenta Xi.

Po pierwsze , promowanie wielowymiarowej łączności kontynentu euroazjatyckiego. Chiny zaproponowały wsparcie budowy wielowymiarowej sieci połączeń kontynentu eurazjatyckiego z pięciu aspektów, m.in. wzmocnienie połączeń kolejowych w oparciu o China-Europe Railway Express, budowę nowego korytarza logistycznego przez kontynent euroazjatycki, połączonego bezpośrednim transportem drogowym, budowę sieci trans -Kaspijski międzynarodowy korytarz transportowy, rozwój morskiego „Jedwabnego Szlaku” i Nowego Międzynarodowego Korytarza Handlu Lądowo-morskiego oraz budowa Powietrznego Jedwabnego Szlaku pomiędzy Chinami a Europą.

Po drugie , nowym etapem BRI poprowadzi Zielony Jedwabny Szlak. Chiny pogłębią współpracę ze wszystkimi stronami w obszarach takich jak zielona infrastruktura, zielona energia, zielone finanse i ekologiczny transport, zwiększą wsparcie dla Międzynarodowej Koalicji na rzecz Zielonego Rozwoju BRI, wdrożą Zasady Zielonych Inwestycji dla Pasa i Szlaku oraz zapewnią ekologiczny rozwój wielki sztandar Pasa i Szlaku.

Po trzecie , nowy etap zostanie wzmocniony Cyfrowym Jedwabnym Szlakiem. Chiny będą współpracować ze wszystkimi stronami, aby wspierać otwarte, sprawiedliwe i niedyskryminacyjne środowisko dla rozwoju gospodarki cyfrowej, promować głęboką integrację technologii cyfrowej z gospodarką realną oraz zmniejszać przepaść cyfrową. Chiny wysunęły także Globalną Inicjatywę na rzecz Zarządzania Sztuczną Inteligencją, która ma ogromne znaczenie dla usprawnienia i wzmocnienia globalnego systemu zarządzania cyfrowego; I

Po czwarte , ten nowy etap dla Chin oznacza połączenie rąk z innymi krajami w realizacji globalnej modernizacji. Dzięki współpracy w ramach Pasa i Szlaku Chiny pogłębią integrację gospodarki chińskiej z gospodarką światową. Chiny są mocno zaangażowane w budowę otwartej gospodarki światowej, wspólnie realizując modernizację obejmującą pokojowy rozwój, wzajemnie korzystną współpracę i dobrobyt dla wszystkich, wdrażając Inicjatywę Globalnego Rozwoju, Globalną Inicjatywę Bezpieczeństwa i Globalną Inicjatywę Cywilizacyjną zaproponowane przez Prezydenta Xi Jinpinga, oraz budowanie wspólnoty ludzkiej ze wspólną przyszłością.

Podsumowując, Minister Wang Yi podkreślił, że współpraca w zakresie Pasa i Szlaku oznacza postęp czasów i jest właściwą drogą naprzód. Dołącza do Prezydenta Xi Jinpinga, wskazując na Pas i Szlak jako istotny instrument działający na rzecz społeczności mającej wspólną przyszłość dla ludzkości i wspólny dobrobyt.

*

Uwaga dla czytelników: kliknij przycisk udostępniania powyżej. Śledź nas na Instagramie i Twitterze oraz subskrybuj nasz kanał na Telegramie. Zachęcamy do ponownego publikowania i szerokiego udostępniania artykułów Global Research.

Peter Koenig  jest analitykiem geopolitycznym i byłym starszym ekonomistą w Banku Światowym i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), gdzie przez ponad 30 lat pracował na całym świecie. Jest autorem książki  Implozja – thriller ekonomiczny o wojnie, zniszczeniu środowiska i chciwości korporacji; i  współautorka książki Cynthii McKinney „When China Sneezes:  From the Crown Lockdown to the Global Politico-Economic Crisis” ( Clarity Press – 1 listopada 2020 r.).

Peter jest pracownikiem naukowym Centrum Badań nad Globalizacją (CRG). Jest także starszym członkiem nierezydentem Instytutu Chongyang Uniwersytetu Renmin w Pekinie.

Wyróżnione zdjęcie pochodzi z CGTN

Oryginalnym źródłem tego artykułu jest Global Research

Prawa autorskie © Peter Koenig , Global Research, 2023

Źródło https://www.globalresearch.ca/beijings-third-belt-road-forum-projecting-human-kind-community-shared-future/5837086

50% LikesVS
50% Dislikes

Dodaj komentarz

You might like