HAARP i trzęsienia ziemi

Stany Zjednoczone posiadają trzy urządzenia do ogrzewania jonosfery: HAARP, HIPAS w pobliżu Fairbanks na Alasce oraz (obecnie wyłączone z powodu modyfikacji) jedno w Obserwatorium Arecibo w Puerto Rico. European Incoherent Scatter Scientific Association (EISCAT) obsługuje urządzenie do ogrzewania jonosfery, zdolne do transmisji ponad 1 GW (1 000 000 000 watów) efektywnej mocy promieniowania (ERP), w pobliżu Tromsø w Norwegii. Rosja posiada instalację ogrzewania jonosferycznego Sura w Wasilursku koło Niżnego Nowogrodu, zdolną do przesyłania 190 MW ERP.

Inny ośrodek, obsługiwany przez podwykonawcę wojskowego w ramach nieznanego porozumienia między rządem USA i Kanady, znajduje się w pobliżu Cape Race, Nowa Fundlandia, Kanada, na N46° 38.649′ W53° 9.010′. W tym miejscu dostępna jest minimalna moc sieci lub nie ma jej wcale, więc może to być pasywny punkt nasłuchowy dla transmisji emitowanych przez inne ośrodki HAARP.

W sierpniu 2002 r. kolejne wsparcie dla krytyków technologii HAARP nadeszło z rosyjskiej Dumy Państwowej (parlamentu). Duma opublikowała krytyczny raport na temat HAARP napisany przez komisje spraw międzynarodowych i obrony, podpisany przez 90 deputowanych i przedstawiony ówczesnemu prezydentowi Władimirowi Putinowi. W raporcie stwierdzono, że “Stany Zjednoczone tworzą nową integralną broń geofizyczną, która może wpływać na ośrodek bliski Ziemi za pomocą fal radiowych o wysokiej częstotliwości …. Znaczenie tego skoku jakościowego można porównać do przejścia od zimnej stali do broni palnej lub od broni konwencjonalnej do broni jądrowej. Ten nowy rodzaj broni różni się od poprzednich tym, że ośrodek bliski Ziemi staje się jednocześnie obiektem bezpośredniego oddziaływania i jego składnikiem”. Biorąc jednak pod uwagę czas rosyjskiej interwencji, możliwe jest, że była ona związana z kontrowersjami dotyczącymi wycofania się USA w czerwcu 2002 r. z rosyjsko-amerykańskiego traktatu antybalistycznego. Ten wysoki poziom zaniepokojenia został odzwierciedlony w oświadczeniu Sekretarza Obrony USA z kwietnia 1997 r. w sprawie mocy takiej broni elektromagnetycznej. Rosja posiada i obsługuje system podgrzewania jonosfery równie potężny jak HAARP, zwany “Sura”, który znajduje się około 150 km od miasta Niżny Nowogród.

Cele projektu HAARP stały się przedmiotem kontrowersji w połowie lat 90-tych, po tym jak pojawiły się doniesienia, że anteny mogą być wykorzystywane jako broń. Niewielka grupa amerykańskich fizyków złożyła skargi w czasopismach naukowych, takich jak Physics and Society, zarzucając, że HAARP może szukać sposobów na zniszczenie lub unieruchomienie wrogich statków kosmicznych lub zakłócenie komunikacji na dużych obszarach planety. Fizycy krytykujący HAARP nie mieli większych zastrzeżeń do obecnego etapu projektu, ale wyrazili obawy, że w przyszłości może on zostać przekształcony w broń eksperymentalną, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że jego finansowanie pochodzi z Biura Badań Marynarki Wojennej i Laboratorium Badawczego Sił Powietrznych.

Obawy te zostały wzmocnione przez Bernarda Eastlunda, fizyka, który opracował niektóre koncepcje stojące za HAARP w latach 80. i zaproponował wykorzystanie fal radiowych o wysokiej częstotliwości do przesyłania dużych ilości energii do jonosfery, energetyzując jej elektrony i jony w celu unieszkodliwienia nadlatujących pocisków i znokautowania komunikacji satelitarnej wroga. Amerykańskie wojsko zainteresowało się tym pomysłem jako alternatywą dla opartej na laserach Inicjatywy Obrony Strategicznej. Pomysły Eastlunda zostały jednak ostatecznie porzucone, ponieważ sama SDI zmutowała w bardziej ograniczoną Narodową Obronę Przeciwrakietową. Wykonawcy wybrani do budowy HAARP zaprzeczyli, jakoby którykolwiek z patentów Eastlunda został wykorzystany podczas opracowywania projektu.

Po tym, jak fizycy zgłosili wczesne obawy, kontrowersje zostały podsycone przez lokalny aktywizm. We wrześniu 1995 r. ukazała się książka zatytułowana Angels Don’t Play This HAARP: Advances in Tesla Technology autorstwa byłego nauczyciela Nicka Begicha, Jr, syna zmarłego kongresmana Nicka Begicha (D-AK) i brata senatora USA Marka Begicha (D-AK), twierdziła, że projekt na obecnym etapie może zostać wykorzystany do “wojny geofizycznej”.

Źródło: https://www.youtube.com/@dumbbell33

100% LikesVS
0% Dislikes

Dodaj komentarz

You might like